15. juni fonden – Krible krable – Indsamling af landlevende smådyr. 0.-2. klasse.

Kontakt

Forløbet 15. juni fonden – Krible krable – Indsamling af landlevende smådyr. 0.-2. klasse. kan kontaktes ved at udfylde nedenstående formular

Husk at udfylde dit navn
Husk at udfylde en korrekt email adresse
Husk at udfylde dit telefonnummer
Husk at skrive din besked
Dette felt skal udfyldes
Dette felt skal udfyldes
Dette felt skal udfyldes
Dette felt skal udfyldes
Dette felt skal udfyldes
Dette felt skal udfyldes
Vi kan ikke sende din besked. Prøv venligst igen.

Din besked er sendt afsted

Gennem indsamling og iagttagelse af dyrelivet i Arboretet undersøger vi dyrene, deres opbygning, forskelle og ligheder. Forløbet fokuserer særligt på elevernes indsamling og undersøgelse af dyrene.

Hvordan ser man forskel på biller og edderkopper? På myrer og biller (der begge er insekter)? Og på edderkopper og mejere (der begge er spindlere)?

Forløbet starter i vores skolestue med en gennemgang af de overordnede dyregrupper, vi skal undersøge. Dernæst går vi ud i Arboretet og indsamler de dyr, vi kan finde, som tegnes og nøgles/bestemmes ved hjælp af deres deres særlige karakteristika. Det kunne eksempelvis være: Hvor mange ben har dyret? Har det vinger? Er bagkroppen delt i en eller to dele?

Efter besøget i Arboretet opfordres der til videre behandling, når klassen er hjemme på skolen. Eksempelvis kan eleverne gruppevis fremlægge, hvad de fandt, og/eller hver gruppe kan tildeles en dyregruppe, som de skal fortælle om – herunder opbygning/kendetegn, føde og levested.

Forløbet har en varighed af 2 timer, og kan bookes tirsdag-fredag mellem kl. 9-12 og kl. 12.30-15 fra april – oktober.

Tidspunkt
April
Maj
Juni
Juli
August
September
Oktober
Målgruppe
0. klasse
1. klasse
2. klasse
Fag
Natur og teknologi
Max. antal børn
1 klasse
Varighed
Forløbet har en varighed af 1 1/2 - 2 timer, og kan bookes tirsdag-fredag mellem kl. 9-12 og kl. 12.30-15 fra april - oktober.
Gratis
Hvor?

Aboretet

Arboretvej 2
2970 Hørsholm

Telefonnummer

46 40 00 42

E-mailadresse

dag.flemmer@15junifonden.dk

Kontaktperson
Dag Flemmer

Naturformidler

Se alle forløb fra

15. Juni Fonden

Thomas Rasmussen
Kontakt Skolen i Virkeligheden
Thomas Rasmussen

Ring på 91 32 58 31 eller skriv til mig på thomas@skolenivirkeligheden.dk, hvis du har kommentarer eller spørgsmål til Skolenivirkeligheden.dk. Det er også mig du skal kontakte, hvis du har brug for hjælp til at oprette et tilbud, mangler et tilbud, eller hvis du har rettelser til et allerede eksisterende tilbud.

Som ildsjæl hos Skolen i Virkeligheden tilbyder du dit eget forløb til folkeskolebørn, hvor du deler og formidler noget du brænder for. På den måde hjælper du børnene med at få nye oplevelser på skemaet.

Skolenivirkeligheden.dk arbejder på at få et så bredt netværk som muligt, med en masse spændende forløb. Vi er en fælleskommunal portal, der ud over at have egne lokale forløb, deler regionale og landsdækkende forløb. Er I som kommune interesserede i, at få jeres lokale forløb på skolenivirkeligheden.dk, så tag kontakt til os for at høre mere.