DANSK - LAV EN TEGNESERIE 4.-5. KLASSE- Udeskole om de danske dyr
-
Hvor?
Fredensborg Naturskole og egen skole
Krogerupvej 21
3050 - Humlebæk
Telefonnummer
92430031
E-mailadresse
Kontaktperson
Ulrik Engkær Hansen
Lærer/ Naturfagsvejleder/ udeskoleunderviserGenren tegneserie kan gribes an på flere måder, her er det med en fælles oplevelse på Fredensborg Naturskole, som danner rammen om dette forløb, hvor der i udeskole- arbejdes med tanken om hjemme-forberedelse, ude- besøg på Naturskolen og hjemme behandling af input fra besøg.
I forløbet samarbejder eleverne i grupper omkring indsamling af dyr og at få ideer til handlingen i en skrive/tegneproces. De arbejder efterfølgende enkeltvis, når tegneserien skal skrives.
Børn kan have svært ved at finde ideer til at komme i gang med til et skriveforløb. Dette forløb skulle gerne gavne eleverne i idegenereringen. Det at have noget at skrive/tegne om, og som de selv har oplevet, motiverer ofte børnene, og det skærper deres fokus, samt muligheden for at følge opgaven fantasifuldt til dørs.
GRATIS FORLØB
Årstid
Hele Året
Målgruppe
- 4. klasse
- 5. klasse
Fag
- Dansk
Varighed
ca. 3-4 timer på Fredensborg Naturskole
Max. antal børn
Én klasse
Se mere her