Cirkusprojekt med Det Flyvende Kuffertcirkus
Når Søren fra Det Flyvende Kuffertcirkus ankommer til skolen er bilen pakket til bristepunktet med cirkusgrej. I løbet af de første timer bliver grejet pakket ud og introduceret.
Vi skal arbejde med akrobatik, jonglering, stylter, balance, ethjulede cykler og meget andet. Det hele skal jo gerne ende med en spændende forestilling, så de modigste skal også prøve at ligge på spidse søm, gå på knust glas og måske sidde i en sværdkasse.
De mange forskellige discipliner tilpasses aldersgruppen, så alle får succes, men selv de dygtigste også får sved på panden.
Søren har selv optrådt med gøgl og cirkus i mere end 30 år, og er en af landet mest erfarne cirkusformidlere… men han er også en gammel pædagog, der både kender til børneliv, og ved hvad der skal til for at styre projektet sikkert i mål.
Læs om Sørens erfaringer med at lave cirkus i coronatid her: https://kuffertcirkus.dk/cirkusprojekt-i-coronatid/
Prisen er vejledene og afhænger af projektets størrelse, tid på året osv. Vi elsker at få ting til at lykkes og skal nok finde en løsning.
Tidspunkt
Målgruppe
Fag
Pris
Max. antal børn
Varighed

Hvor?
På jeres skole
Telefonnummer
Webside
E-mailadresse

Kontaktperson
Søren Visby er den ene hjernehalvdel af Det Flyvende Kuffertcirkus