Find vej i faglitteraturen – og lær dit bibliotek at kende (Mellemtrinnet)

Kontakt

Forløbet Find vej i faglitteraturen – og lær dit bibliotek at kende (Mellemtrinnet) kan kontaktes ved at udfylde nedenstående formular

Husk at udfylde dit navn
Husk at udfylde en korrekt email adresse
Husk at udfylde dit telefonnummer
Husk at udfylde dette felt.
Dette felt skal udfyldes
Dette felt skal udfyldes
Dette felt skal udfyldes
Dette felt skal udfyldes
Dette felt skal udfyldes
Dette felt skal udfyldes
Vi kan ikke sende din besked. Prøv venligst igen.

Din besked er sendt afsted

Når det kommer til spændende læsning, kan biblioteket byde på mere end inspirerende skønlitteratur. Faglitteraturen kan også være med og byder på andre måder at læse og opleve bøgerne på.

Sammen fordyber vi os i, hvad faglitteraturen “kan” samt hvordan eleverne kan finde faglitteratur om lige det emne, de vil fordybe sig i.

Med udgangspunkt i dialog inviteres eleverne til at indgå aktivt ind i forløbet og udfordres på, hvad der er “fakta” og “fiktion”. Vi kommer også forbi “fake news”, AI og hvordan man finder faglitteratur frem. Til sidst får eleverne mulighed for at gå på opdagelse i fagbøgerne og låne med hjem. De må derfor gerne huske deres lånerkort.

Stikord: Faglitteratur, kildekritik, legende læring

Tidspunkt
April
Maj
August
September
Oktober
Målgruppe
4. klasse
5. klasse
6. klasse
Fag
Dansk
Elevernes alsidige udvikling
Max. antal børn
28
Varighed
Cirka 1,5 time
Gratis
Hvor?

Ballerup Bibliotek

Ballerup Bibliotek
2750 Ballerup

Telefonnummer

41750074

E-mailadresse

lona@balk.dk

Kontaktperson
Louise Nabe

Børnelitteraturformidler

Se alle forløb fra

Ballerup Bibliotek

Rediger forløb

Husk at udfylde en korrekt e-mail adresse
Vi kan ikke behandle din forespørgsel i øjeblikket. Prøv venligst igen.

Såfremt den indtastede e-mail findes i vores system, vil du modtage yderligere information.
Response code:

Ring på 44 77 28 62 eller skriv til mig på cjh@balk.dk, hvis du har kommentarer eller spørgsmål til Ballerup Kommunes skolenivirkeligheden.dk side. Det er også mig du skal kontakte, hvis du har brug for hjælp til at oprette et tilbud, eller hvis du har rettelser til et allerede eksisterende tilbud.

Over 70% af verdens CO2-udledning kommer fra byerne. CO2-udledningen skaber globalopvarmning og klimaforandringer, der rammer byerne som klimaudfordringer i form af oversvømmelser, jordskælv og orkaner.Med det tværfaglige undervisningsforløb “Vores bæredygtige by” opnår eleverne erfaring med at arbejde med Verdensmål 11, de får blik for mulige løsninger og en forståelse for egen handlemuligheder. De arbejder gennem en designproces og konkretisere deres egen idéer og løsninger i modelarbejde ind i en større bymodel. Book jeres forløb på deres booking-side, og skriv under bemærkning “Ballerup-aftale”. Bemærk det kun er gældende for folkeskoler i Ballerup Kommune.