Mikrobiologi: Den usynlige verden
Kontakt forløb herOplægget gør op med den traditionelle forestilling om bakterien som ”den onde” og svampen som en paddehat lignende ting, der kun kan anvendes som spise. Svampe bruges bl.a. også til fremstilling af medicin, alkohol, brød mm.
Under oplægget får eleverne mulighed for selv at lege forskere med plastikhandsker og petriskåle. Opgaven går ud på at ”fange” og dyrke deres egne bakterie- og svampekolonier.
Under besøgene inddrager vi eleverne så meget som muligt via forsøg, lege og diskussioner. Det vigtigste ved besøgene er, at eleverne har det sjovt, og selv får “fingrene i suppen”.
Vi kommer ofte med emner, som er nye for eleverne, og vi giver os derfor tid til at gennemgå de bagvedliggende teorier for emnet. Vi lægger vægt på, at besøgene ikke er shows, men at eleverne udfordres fagligt i løbet af dagen.
Forløbet om bakterier og svampe vil overordnet berøre følgende emner:
- Introduktion til biologi
- De gode og de onde bakterier
- Øvelse: Dyrk din egen bakteriekultur
- Hvad er en svamp? og hvilke typer findes der?
- Anvendelsesmuligheder for svampe og bakterier
Følgende praktiske forsøg vil blive gennemgået:
- Dyrk din egen bakteriekultur
Du kan læse mere om, hvordan du forbereder dig på et besøg fra vores formidlere på vores hjemmeside, og hvad du kan gøre for at arbejde videre med emnet.
Tidspunkt
Målgruppe
Fag
Max. antal børn
Varighed

Hvor?
På jeres skole
Telefonnummer
Webside
E-mailadresse
Kontaktperson
Kontakt os hvis du har spørgsmål