Fra skot til bibelsk plot

Kontakt forløb her

Kan man ud af en bunke skrot bygge et bibelsk plot?

Ja! I hvert fald hvis man kaster sig ud i den pædagogiske metode skrol. Metoden åbner for, at eleverne opnår læring gennem leg og kreativitet i en blanding af leg med ”skrot” og ”rollespil”.

På magisk vis bygger eleverne sig til en forståelse af en udvalgt bibelsk fortælling og laver en person- og miljøkarakteristik, når de med flamingo, dimsedutter, skrammel og limpistol fremstiller en fortælleplade og ser en fortællefigur udvikle sig. Bagefter spiller eleverne sig til yderligere viden, når fortællefiguren gennem rollespil går på opdagelse på de andre elevers plader.

Det legende element fortsætter ved det afsluttende kirkebesøg, hvor kirkerummet bliver omdannet til en spilleplade. Her får eleverne rum til at repetere deres fortællinger, når de omdanner sig til deres fortællefigur og spiller sig gennem kirkerummet. Gennem spillet oplever eleverne, hvordan kirkerum og salmer udspringer af de bibelske fortællinger.

Tidspunkt
Januar
Februar
Marts
Målgruppe
1. klasse
2. klasse
3. klasse
Fag
Kristendomskundskab
Max. antal børn
28
Varighed
8-10 lektioner
Gratis
Telefonnummer

23991520

Webside

Forløbets hjemmeside

E-mailadresse

kontakt@midtiverden.dk

Kontaktperson
Pernille Molsgaard

Religionsfaglig og pædagogisk konsulent Folkekirkens Skoletjeneste Ballerup-Furesø

Se alle forløb fra

Folkekirkens Skoletjeneste i Ballerup & Furesø